
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 25.9 mm |
| Width | 4.85 mm |
| Termination | Solder |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Height | 4.85 mm |
| Packaging | Reel |
| Voltage Rating | 50 V |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | Unknown |
| Contact Plating | Gold |
| Contact Material(Contact Finish) | Bronze |
| Pitch | 508 µm |
| Current Rating | 500 mA |
| Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 10 months ago) |
| Gender | Receptacle |
| Connector Type | Receptacle |
| Number of Positions | 45 |
| Number of Rows | 1 |
| Housing Material | Nylon |
| Contact Resistance | 50 mΩ |
| Actuator Material | Polyphenylene |
| Contact Voltage Rating (AC) | 50 V |
| Contact Pitch | 0.5 mm |
Stock: 838
Distributors
pcbx
Unit Price$1.81501
Ext.Price$1.81501
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $1.81501 | $1.81501 |
| 10 | $1.53973 | $15.39730 |
| 25 | $1.44569 | $36.14225 |
| 50 | $1.37045 | $68.52250 |
| 100 | $1.31403 | $131.40300 |
| 300 | $1.23697 | $371.09100 |
| 500 | $1.16441 | $582.20500 |
| 1000 | $0.92589 | $925.89000 |
